🖈 ul. Rzeszowska 20, 36-200 Brzozów 🕻 +48 13 43 411 20 🖂 info@artgos.pl
POLITYKA ANTYKORUPCYJNA ZTS ARTGOS S.A
I CEL
- Celem Polityki antykorupcyjnej jest ustanowienie zasad i standardów postępowania w Spółce mających na celu zapobieganie oraz reagowanie na działania, które mogą nosić znamiona korupcji. Niniejsza Polityka zawiera wskazówki, które pozwolą na zidentyfikowanie oraz unikanie ryzyka wystąpienia nadużyć.
II ZASTOSOWANIE
- Polityka antykorupcyjna ZTS ARTGOS S.A ma zastosowanie do wszystkich pracowników Spółki, w tym członków zarządu i rady nadzorczej, osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne, przedstawicieli oraz inne osoby działające w imieniu Spółki.
Spółka nie toleruje korupcji w żadnej formie i jest zaangażowana w podejmowanie działań prewencyjnych, aby uniknąć korupcji i z nią walczyć.
III ZOBOWIĄZANIA ANTYKORUPCYJNE
-
Pracownicy, współpracownicy oraz przedstawiciele firmy ZTS „ARTGOS” S.A postępują zgodnie z obowiązującym prawem oraz przyjętym w Spółce Kodeksem Etycznym stosując zasadę zerowej tolerancji dla korupcji i płatnej protekcji we wszystkich aspektach prowadzonej działalności. Zasada braku tolerancji dla korupcji ma zastosowanie w relacjach zarówno z sektorem publicznym, jak i prywatnym.
-
Spółka sprzeciwia się korupcji we wszystkich formach lub działaniach o charakterze korupcyjnym, które są określone w przepisach prawa lub innych aktach prawnych mających zastosowanie w niniejszej Polityce, w tym wszelkie formy korupcji takie jak żądanie lub oferowanie łapówki, uzyskiwanie wpływów, gratyfikacje Lub ukrywanie takich przestępstw natury korupcyjnej.
-
Partnerzy biznesowi, dostawcy i inne strony trzecie mające relacje ze Spółką także muszą opierać swoją działalność na zasadach etycznego i odpowiedzialnego biznesu i muszą prowadzić działalność zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa.
- Zgodnie z przyjętą Polityką poniższe działania są zawsze i pod każdą postacią zabronione, niezależnie od tego czy są to działania pośrednie czy bezpośrednie zarówno w Spółce jak i w relacjach z jej interesariuszami:
- przekupstwo
- wymuszanie lub nakłanianie
- handel wpływami
- legalizowanie dochodów pochodzących z działań korupcyjnych
5. Prezenty i inne korzyści
Pracownicy nie mogą bezpośrednio ani pośrednio przyjmować jakichkolwiek prezentów związanych z działalnością Spółki, chyba że:
- Prezent jest prezentem biznesowym o charakterze promocyjnym (zazwyczaj oznaczony znakiem handlowym firmy wręczającej) i o niskiej wartości, lub oczywistym jest, że odmowa przyjęcia prezentu może obrazić osobę wręczającą prezent, a prezent jest oferowany i przyjmowany bez wyraźnego ani dorozumianego zobowiązania otrzymującego na rzecz wręczającego.
-
Pracownicy mają zakaz bezpośredniego lub pośredniego żądania prezentów i/lub gościnności od zainteresowanych stron trzecich.
-
Odnośnie oferowania korzyści, pieniędzy i prezentów innych niż niskowartościowe prezenty biznesowe Pracownicy muszą niezwłocznie powiadomić swoich bezpośrednich przełożonych. Koszty podróży i zakwaterowania Pracownika odwiedzającego aktualnych lub potencjalnych dostawców, partnerów lub inne strony trzecie pokrywane są przez Spółkę.
6. Wręczanie prezentów i innych korzyści:
- Zasady wręczenia prezentów i innych korzyści mają zastosowanie również w przypadku wręczania prezentów i innych korzyści w imieniu i w interesie Spółki. Pracownicy nie mogą wręczać prezentów w imieniu i w interesie Spółki z wyjątkiem prezentów biznesowych o charakterze promocyjnym (zazwyczaj oznaczonych znakiem handlowym Spółki)
- Prezenty biznesowe w Spółce mają za zadanie jedynie wzmocnienie wizerunku Spółki; nie można ich stosować, aby uzyskać korzyści w innej sferze;
- W ramach Spółki zabronione jest wręczanie prezentów w jakiejkolwiek formie urzędnikom regionalnym lub lokalnym, urzędnikom służby cywilnej, pracownikom państw obcych, organizacji międzynarodowych lub krajów, w których Spółka prowadzi działalność, ani pracownikom lub audytorom spółek, instytucji lub organizacji państwowych lub lokalnych.
Wszelkie decyzje odnośnie wręczenia prezentów osobom wymienionym w niniejszym punkcie muszą być zatwierdzone przez osobę odpowiedzialną za politykę antykorupcyjną.
Całkowicie zabronione są prezenty w postaci sum pieniężnych, a jeśli są one oferowane, należy odmówić ich przyjęcia.
Zabronione jest wręczanie upominków lub wyświadczanie przysług poza standardowymi relacjami biznesowymi na rzecz obecnych lub przyszłych klientów z którymi Spółkę wiążą relacje umowne lub z którymi zamierza negocjować umowę.
7. Zagraniczni funkcjonariusze publiczni.
Pracownicy mający do czynienia z zagranicznymi funkcjonariuszami publicznymi lub działający w państwach obcych muszą stosować zasadę braku tolerancji dla korupcji oraz stosować się do zapisów niniejszej Polityki niezależnie od tego, czy dane działania o charakterze korupcyjnym są karalne w danym państwie obcym.
IV PRZEJRZYSTA RACHUNKOWOŚĆ
- Spółka prowadzi księgi rachunkowe oraz politykę finansową w sposób przejrzysty, Spółka przestrzega wszystkich wymagań zawartych w przepisach prawa lub innych aktach prawnych mających zastosowanie do Spółki, w tym w przepisach antykorupcyjnych.
- Zabronione jest wykorzystywanie, w tym wprowadzanie do obrotu, fałszywych dokumentów i faktur, jak również wprowadzanie niewłaściwych, niejednoznacznych lub mylących zapisów księgowych. Zakazane jest wykorzystanie jakichkolwiek procedur, technik czy rozwiązań księgowych, które miałyby na celu dokonanie lub przyjęcie nielegalnych płatności.
V KONFLIKTY INTERESÓW
- Decyzje biznesowe i działania Spółki oparte są na zasadzie największej korzyści dla Spółki. Przedstawiciele muszą unikać wszelkich konfliktów interesów, które mogą potencjalnie mieć negatywny wpływ na bezstronne i obiektywne wykonywanie ich obowiązków lub funkcji.
- Instrumenty pracy, zasoby finansowe i materialne oraz informacje wewnętrzne i poufne
Spółki mogą być wykorzystywane jedynie w celach związanych z wykonywaniem przez Pracownika swoich bezpośrednich obowiązków, z wyjątkiem sytuacji, w których takie wykorzystanie jest wyraźnie uregulowane w formie pisemnej. - Pracownik w sytuacji mogącej skutkować konfliktem interesów lub dostrzegający potencjalny konflikt interesów w działalności innych pracowników musi poinformować o tym osobę odpowiedzialną za politykę antykorupcyjną. Pracownicy, którzy znajdą się w takiej sytuacji zawsze muszą poinformować o tym swojego bezpośredniego przełożonego i osobę odpowiedzialną za politykę antykorupcyjną.
VI ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRACOWNIKÓW
- Obowiązkiem wszystkich pracowników, współpracowników oraz reprezentantów Spółki jest unikanie sytuacji i działań, które mogą prowadzić do korupcji. Nieprzestrzeganie zasad zawartych w Polityce Antykorupcyjnej stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych i może spowodować pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności dyscyplinarnej wynikającej z Regulaminu Pracy oraz odpowiedzialności karnej wynikającej z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
- W przypadku naruszenia zasad niniejszej Polityki Pracodawcy przysługuje możliwość
rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym.
VII ZGŁASZANIE ZAGROŻEŃ KORUPCYJNYCH
- W przypadku podejrzenia naruszenia zasad Polityki Antykorupcyjnej lub innych przepisów prawa, pracownik zobowiązany jest do powiadomienia swojego bezpośredniego przełożonego oraz osobę odpowiedzialną za politykę antykorupcyjną.
- Wobec pracowników informujących o występujących nieprawidłowościach Spółka nie będzie wyciągała konsekwencji w postaci rozwiązania umowy o pracę lub stosunku służbowego. Nie będą tolerowane żadne formy dyskryminacji lub nękania wobec osób, które będą w dobrej wierze zgłaszać swoje obawy lub podejrzenia co do potencjalnych zjawisk korupcyjnych.
- Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane i dokładnie badane. Dla zgłoszeń, w których może wystąpić odpowiedzialność podmiotu zbiorowego, przeprowadzane są szczegółowe postępowania wyjaśniające.
VIII ZARZĄDZANIE POLITYKĄ ANTYKORUPCYJNĄ
Zarząd Spółki jest odpowiedzialny za zapewnienie zgodności Polityki Antykorupcyjnej z systemem prawnym, dobrymi praktykami oraz przyjętymi standardami etyki biznesowej, a także za przestrzeganie postanowień Polityki przez pracowników.